Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest 23 paź 2024, o 01:40



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2671 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98 ... 134  Następna strona
jakie opony? 
Autor Wiadomość
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lut 2010, o 12:42
Posty: 3213
Płeć: mężczyzna
Moto: SV650 SS
Post Re: jakie opony?
A ja jeżdżę. na ogół na jednym cylindrze ;) A tak całkiem poważnie, to kiedyś byłem tak obłąkany, że gnałem w ulewnym deszczu 160 km/h przez jakieś 30 km autostradą. Miałem w GPZ-ce nowe opony Michelin (nie pamiętam jaki model) i taki do nich zaufanie, że się udało. Takie rzeczy to tylko w pewnym wieku mogą się zdarzyć. teraz jak pada to pomalutku i w zasadzie nie wyprzedam.

_________________
Najlepszą metodą tunningu jest obniżenie masy. Masy motocyklisty.


3 lis 2013, o 13:53
Zobacz profil
motorowerzysta
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2013, o 21:17
Posty: 54
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Płeć: mężczyzna
Moto: SV650S K9 2009
Post Re: jakie opony?
Mnie deszcz to tylko może zastać już w podróży, z domu nigdy nie wyjeżdżam jeśli pada, a wtedy co opisałem było tak, że na podwórku lekko pokropiło, przestało, wyschło, umówiłem się z kolegami na przejażdżkę, jadę na miejsce spotkania, a tu ściana wody, wymieniona wcześniej sytuacja i dojechałem tam gdzie miałem, strój cały mokry, wszystko pod nim rzecz jasna suche, w takich momentach czczę osobę która uszyła pierwszy kombinezon motocyklowy, 10 minut i sucho, przejażdżka była super i ogólnie dzień mega udany oprócz wymienionej sytuacji. :)

_________________
Suzuki SV650S K9 Obrazek


3 lis 2013, o 14:08
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 09:47
Posty: 2660
Lokalizacja: Bjaczystok
Płeć: kobieta
Moto: Trufel 675
Post Re: jakie opony?
koroviov napisał(a):
A tak całkiem poważnie, to kiedyś byłem tak obłąkany, że gnałem w ulewnym deszczu 160 km/h przez jakieś 30 km autostradą. .... Takie rzeczy to tylko w pewnym wieku mogą się zdarzyć. teraz jak pada to pomalutku i w zasadzie nie wyprzedam.


Autostradą to akurat można jechać i jest w miarę nieźle. Ja kiedyś wracałam od Infi, też mnie ładny deszcz złapał ale miałam "kondon mocy" i jak gdyby nic gnałam 150 i poczułam mokro w majtach dopiero jak dogoniłam auto (okazało się jechać wolniej niż myślałam) i hamowanie nic by nie dało, z naprzeciwka jedzie, więc środkiem między nimi z niemałą prędkością... To dopiero można nazwać głupotą pewnego wieku :)

Ogólnie w deszczu jadę jak nie ma wyjścia i nawet Qualifuery dobrze sobie radzą, zakręty na prosto więc koło nie ucieka hehe.

_________________
Suzuki SV 650s 2006 -> Honda VTR 1000 SP1 2001 -> Triumph Street Triple 675 2012


4 lis 2013, o 01:17
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 02:22
Posty: 7755
Lokalizacja: WPR
Płeć: mężczyzna
Moto: TT1050
Post Re: jakie opony?
Mokry asfalt ma raptem 20% mniejszą przyczepność niż suchy, więc wydaje mi się, że problemy z jazdą w deszczu bardziej biorą się z psychiki niż faktycznych ograniczeń...


_________________
Triumph Tiger 1050 << bikepics


4 lis 2013, o 09:07
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lip 2010, o 09:24
Posty: 2373
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: mężczyzna
Moto: CBR600RR PC40
Post Re: Odp: jakie opony?
lasooch napisał(a):
Mokry asfalt ma raptem 20% mniejszą przyczepność niż suchy, więc wydaje mi się, że problemy z jazdą w deszczu bardziej biorą się z psychiki niż faktycznych ograniczeń...


Dołóż do tego zapominanie o konieczności osuszania tarcz hamulcowych w deszczu. Jak tarcza jest mokra nie hamuje tak skutecznie więc delikwent dalej ciśnie klamkę aż zacznie. W tym czasie tarcze się osuszają ale klamka juz jest wciśnięta za mocno i blokuje się koło. Efekt wiadomy. Dlatego w deszczu powinno się często lekko hamować, przez co osuszanie trwa krócej i negatywny efekt jest zminimalizowany.
A co do przyczepności opon w deszczu - po tym jak mój instruktor mi pokazał na czym polega fenomen "śliskich“ pasów i bzdur na ten temat opowiadanych przez ludzi jakoś nie boję się deszczu. Kiedyś nawet na 2 moto pojechaliśmy na kołach w burzy i ulewie do Lublina polatać na torze, z tego pół drogi na jednym cylindrze :)
Zresztą kolega wali w deszczu stopale jak złoto więc w czym problem? :)

_________________
Obrazek
Motocykl w przeciwieństwie do auta w zakręcie pochyla się we właściwą stronę.


4 lis 2013, o 10:00
Zobacz profil
Mister Apollo
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 07:16
Posty: 5365
Lokalizacja: WGM
Płeć: mężczyzna
Moto: Z1000
Post Re: jakie opony?
Rozwiniesz z tymi pasami czy mam się domyślać co miałeś na myśli?

_________________
SV 650S - Błękitny Ogórek -> Z1000 - Ognista pomarańcza


4 lis 2013, o 11:31
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lip 2010, o 09:24
Posty: 2373
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: mężczyzna
Moto: CBR600RR PC40
Post Re: Odp: jakie opony?
kacperski napisał(a):
Rozwiniesz z tymi pasami czy mam się domyślać co miałeś na myśli?

Idź na wykład do PM i tam Marek Ci to wyjaśni dokładnie. Generalnie chodzi o zjawisko powstajace przy nieznacznej zmianie przyczepności, które powstaje na pasach, łączeniu różnych rodzajów asfaltu, itd. Zasada jest prosta - odpierdol się od kierownicy a moto samo sobie z tym poradzi bez żadnych poślizgów. To jest też jeden z powodów rozsypywania śmieci na placu PM żeby nauczyć kierowników że mają się nie wieszać na kierownicy, bo w takiej sytuacji powoduje to uślizg koła i najczęściej glebę. Faktyczna różnica przyczepności pasów i czystego asfaltu to podobno ok. 1%.

_________________
Obrazek
Motocykl w przeciwieństwie do auta w zakręcie pochyla się we właściwą stronę.


4 lis 2013, o 12:17
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lut 2010, o 12:42
Posty: 3213
Płeć: mężczyzna
Moto: SV650 SS
Post Re: jakie opony?
To ja proponuję dla kontrastu jechać do Radomia i pod wieczór jak siada mgła przejechać się po torze. Jak linie na prostej są wilgotne to poniewiera bez względu na to czy trzymasz kierownicę czy nie. Pewnie że nie ma co przesadzać z tym śliskim, ale nie można też mówić, że jest elegancko. Lepiej zrobić próbny samemu. I nie na jakimś zamkniętym placy tylko na ulicy, gdzie jakość asfaltu jest różna i dokładność malowania też.

_________________
Najlepszą metodą tunningu jest obniżenie masy. Masy motocyklisty.


4 lis 2013, o 14:42
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lip 2010, o 09:24
Posty: 2373
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: mężczyzna
Moto: CBR600RR PC40
Post Re: Odp: jakie opony?
Są to tzw. straszki, efekt kroczenia opony przy zmianie nawierzchni się zwiększa, co powoduje uczucie uślizgu. Na wąskich liniach czuć to jeszcze bardziej bo efekt występuje też przy zjeździe z pasów. Przy szybkim przelocie efekt występuje 4 razy (2 dla przedniej 2 dla tylnej opony) bardzo szybko po sobie dając złudzenie uślizgu. Kiedyś celowo pojechałem na mokry asfaltowy parking z malowanymi miejscami parkingowymi żeby potestować. Kręciłem kółka tak samo szybko jak na asfalcie bez pasów, bo do zmiany nawierzchni się szybko przyzwyczaiłem i przestałem reagować bo to najgorsze co można zrobić. Na suchym asfalcie ten efekt też występuje, tylko jest dużo słabszy, testowałem :)

_________________
Obrazek
Motocykl w przeciwieństwie do auta w zakręcie pochyla się we właściwą stronę.


4 lis 2013, o 15:02
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lut 2010, o 12:42
Posty: 3213
Płeć: mężczyzna
Moto: SV650 SS
Post Re: jakie opony?
A testowałeś już zebrę? Szerokie pasy, które najechane pod odpowiednim kątem mają taką właściwość, że przez dłuższą chwilę znajdujesz się na nich oboma kołami? Do tego przy małej prędkości postępowej pojazdu (wynikającej z ograniczeń prędkości w mieście) mamy taki efekt, że prędkość postępowa koła jest mniejsza niż uślizg. Temat jest mi bardzo bliski. I pewnie mamy jak zwykle podobne zdanie, tylko Ty jesteś bardziej radykalny w w ypowiedziech.

_________________
Najlepszą metodą tunningu jest obniżenie masy. Masy motocyklisty.


4 lis 2013, o 15:24
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lip 2010, o 09:24
Posty: 2373
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: mężczyzna
Moto: CBR600RR PC40
Post Re: Odp: jakie opony?
Nie, na zebrze nie miałem okazji latać na kolanie, zresztą rzadko je się spotyka na zakrętach :)
Co do reszty najprawdopodobniej się zgadzamy :)

_________________
Obrazek
Motocykl w przeciwieństwie do auta w zakręcie pochyla się we właściwą stronę.


4 lis 2013, o 15:44
Zobacz profil
Mister Apollo
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 07:16
Posty: 5365
Lokalizacja: WGM
Płeć: mężczyzna
Moto: Z1000
Post Re: Odp: jakie opony?
skwaro napisał(a):
Nie, na zebrze nie miałem okazji latać na kolanie, zresztą rzadko je się spotyka na zakrętach :)
Co do reszty najprawdopodobniej się zgadzamy :)
Jadąc od W-wy w stronę Pruszkowa masz ładną zebrę na łuku kawałek przed pierwszymi światłami w Pruszkowie. Na środku wysepka i słaba widoczność za winklem, nie przeszarżuj ;)

_________________
SV 650S - Błękitny Ogórek -> Z1000 - Ognista pomarańcza


4 lis 2013, o 15:48
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lip 2010, o 09:24
Posty: 2373
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: mężczyzna
Moto: CBR600RR PC40
Post Re: Odp: jakie opony?
kacperski napisał(a):
skwaro napisał(a):
Nie, na zebrze nie miałem okazji latać na kolanie, zresztą rzadko je się spotyka na zakrętach :)
Co do reszty najprawdopodobniej się zgadzamy :)
Jadąc od W-wy w stronę Pruszkowa masz ładną zebrę na łuku kawałek przed pierwszymi światłami w Pruszkowie.
Sugerujesz ze powinienem tam testować szybkie przeloty po mokrym? Wiedząc w jakim stanie jest tam nawierzchnia jednak podziękuję bo nawet jak jest sucho jadę tam wolno :)

_________________
Obrazek
Motocykl w przeciwieństwie do auta w zakręcie pochyla się we właściwą stronę.


4 lis 2013, o 15:51
Zobacz profil
Mister Apollo
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 07:16
Posty: 5365
Lokalizacja: WGM
Płeć: mężczyzna
Moto: Z1000
Post Re: jakie opony?
Oj tam, oj tam. Pisałeś, że nie masz gdzie testować, podsuwam pomysł. Starałem się tylko pomóc ;)

_________________
SV 650S - Błękitny Ogórek -> Z1000 - Ognista pomarańcza


4 lis 2013, o 16:22
Zobacz profil
motocyklista

Dołączył(a): 21 lis 2010, o 20:28
Posty: 229
Lokalizacja: Wrocław
Płeć: mężczyzna
Moto: sv 650s '02
Post Re: jakie opony?
Panowie pełna zgoda co do tego że dobrej jakości i czysty asfalt nawet przy silnym deszczu daje dobrą przyczepność. Na dobrym, mokrym asfalcie bez problemu mogę pojechać bez problemu zarówno na przednim, jak i na tylnym kole, co mówi samo przez się.
Problemem jest to, że bardzo często u nas asfalt nie jest dobry, a w dodatku pod warstwą wody trudno zauważyć np miejsca w których mamy powierzchnie raczej smolne niż asfaltowe, zabrudzone olejem, błotem, liścmi. Wielokrotnie zdarzało mi się jadąc po mokrym, przy jednostajnym przyspieszaniu na 4 biegu, złapać poważny uślizg tylnego koła, co z kolei dowodzi że w wielu miejscach przyczepność jest o więcej niż połowę gorsza niż na dobrym, suchym asfalcie.
Zgadzam się w pełni ze Skwaro, że krótkie pasy o małej przyczepności nie są problemem, gdy nauczymy sobie z nimi radzić. Ja to ćwiczyłem tak: jeździłem kółka po placu i usypywałem na swojej drodze większe i mniejsze "placyki" z piasku czy żwiru. Jeśli się nie panikuje i nie przeszkadza motocyklowi oraz jedzie w dobrej pozycji na równym gazie nic złego się nie dzieje: przesunie oba koła trochę na zewnątrz bez żadnego istotnego zaburzenia stabilności. Gorzej gdy jadąc w dużym złożeniu najedziemy na duży fragment drogi o radykalnie niższej przyczepności. Wówczas żadna technika nie pomoże, ratunku przed glebą nie ma, to podstawowe prawa fizyki.

_________________
MOTOCYKLISTO !!! SPÓJRZ NA LICZNIK !!! POPATRZ DWA RAZY !!! SAMOCHODY SĄ WSZĘDZIE !!!


4 lis 2013, o 19:20
Zobacz profil
rowerzysta

Dołączył(a): 15 lip 2013, o 21:15
Posty: 47
Lokalizacja: dolnyślask b-c
Płeć: mężczyzna
Moto: sv650s 2002
Post Re: jakie opony?
Ja na tyle mam założona nowa diablo strade i bardzo dobrze mi sie na niej jezdzilo. widze ze jej zuzycie tez jest niewielkie, a troche km sie przejechalo.
a tak przy okazj,i ma ktos moze na sprzedaz opone na przod tej marki?


4 lis 2013, o 22:58
Zobacz profil
Mister Apollo
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 07:16
Posty: 5365
Lokalizacja: WGM
Płeć: mężczyzna
Moto: Z1000
Post Re: jakie opony?
My tu pitu pitu, a nikt nie wspomniał i jednej zajebiście ważnej sprawie. Nowe opony raczej w deszczu nie sprawią problemu (kartofle pomińmy, miałem taką "przyjemność"), pytanie jak będą się zachowywać powiedzmy w połowie bieżnika. Goeringi postulowały jakiś czas temu podniesienie limitu, tak żeby skrócić żywotność o ca. 30-40%, właśnie przez dramatyczną utratę właściwości poniżej tego progu.
Z drugiej strony taka supercorsa (z pasażerką :obity: ) odmówiła współpracy z nawierzchnią dopiero jak trafiło na nią ca. 100KM na drugim biegu, a bieżnika tam na środku ni huhu.

@z2maciek:
Polecam twist of the wrist, jest tam piękna scena jak obrazują dokładnie o czym piszesz. Jak już nic nie możesz zrobić, to jedź jak jechałeś, inaczej tylko pogorszysz.

_________________
SV 650S - Błękitny Ogórek -> Z1000 - Ognista pomarańcza


4 lis 2013, o 23:05
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lip 2010, o 09:24
Posty: 2373
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: mężczyzna
Moto: CBR600RR PC40
Post Re: jakie opony?
kacperski napisał(a):
Z drugiej strony taka supercorsa (z pasażerką :obity: ) odmówiła współpracy z nawierzchnią dopiero jak trafiło na nią ca. 100KM na drugim biegu, a bieżnika tam na środku ni huhu.

Ja celowo nie zmieniałem zjechanej opony z tyłu żeby się pouczyć uślizgów. Mało tego, zastanawiam się czy nie założyć na tył jakiejś kiepskiej opony bo na porządnych gumach trudniej wyczuć granicę przyczepności...

_________________
Obrazek
Motocykl w przeciwieństwie do auta w zakręcie pochyla się we właściwą stronę.


4 lis 2013, o 23:17
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 02:22
Posty: 7755
Lokalizacja: WPR
Płeć: mężczyzna
Moto: TT1050
Post Re: jakie opony?
Skwaro, to jakiegoś twardego Maxxisa Ci polecam z całego serca. Ubaw na mokrym po pachy, v-strom na trójce przy 130 zrywał przyczepność przy jeździe na wprost ;)

_________________
Triumph Tiger 1050 << bikepics


4 lis 2013, o 23:26
Zobacz profil
rowerzysta

Dołączył(a): 17 lis 2013, o 13:46
Posty: 13
Płeć: mężczyzna
Moto: SV650N 99r.
Post Re: jakie opony?
Witam, ja posiadam n'ke z 99r i chciałbym na najbliższy sezon wymienić tylną oponkę która jest w nie ciekawym stanie ale na początek przygody chciał bym kupić jakąś używkę w dobrym stanie, jaki model oponki polecacie ?? Myślałem nad METZELER ROADTEC Z8, BRIDGESTONE BATTLAX BT021R, Dunlop Sportmax RoadSmart, BRIDGESTONE BATTLAX BT020R, te oponki można kupić w granicach 150-250 zł + przesyłka, interesuje mnie oponka która ma dobrą przyczepność (sucho i mokro) ponieważ zaczynam zabawe z moto ale również taką która nie leci zbyt szybko. Również interesuje mnie rodzaj bieżnika, niektóre opony mają bieżnik przez całą szerokość opony a niektóre na środku nie mają bieżnika, jaka jest różnica pomiędzy takimi oponami ? Wydaje mi się że opony z bieżnikiem przez całą szerokość są bardziej szosowe i mają lepszą przyczepność, wiem że również twardość i rocznik opony się liczą mam rację ? Z góry dziękuję za odpowiedzi i proszę o wyrozumiałość.


17 lis 2013, o 14:06
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2671 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98 ... 134  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL